Niniejszy materiał ma charakter wyłącznie promocyjny i w żadnym wypadku nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji o nabyciu papierów wartościowych spółki Bank Pocztowy S.A. („Spółka”). Prospekt („Prospekt”) przygotowany w związku z ofertą publiczną papierów wartościowych Spółki i ich dopuszczeniem i wprowadzeniem do obrotu na rynku regulowanym prowadzonym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie („GPW”) będzie jedynym prawnie wiążącym dokumentem zawierającym informacje o Spółce oraz ofercie publicznej papierów wartościowych Spółki w Polsce („Oferta”). Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. jako akcjonariusz sprzedający oraz Spółka jako emitent będą mogli przeprowadzić Ofertę w Polsce po zatwierdzeniu Prospektu przez Komisję Nadzoru Finansowego, będącą organem nadzoru nad rynkiem kapitałowym w Polsce oraz jego publikacji. W związku z Ofertą w Polsce oraz dopuszczeniem i wprowadzeniem papierów wartościowych Spółki do obrotu na GPW, Spółka udostępni Prospekt na swojej stronie internetowej (www.pocztowy.pl), jak również zostanie on udostępniony w celach informacyjnych na stronie internetowej Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego (www.dm.pkobp.pl). Niniejszy materiał nie jest przeznaczony do rozpowszechniania, bezpośrednio albo pośrednio, na terytorium albo do Stanów Zjednoczonych Ameryki albo w innych państwach, w których publiczne rozpowszechnianie informacji zawartych w niniejszym materiale może podlegać ograniczeniom lub być zakazane przez prawo. Niniejszy materiał nie stanowi oferty sprzedaży papierów wartościowych ani zaproszenia do składania zapisów na lub nabywania papierów wartościowych. Niniejszy materiał nie stanowi oferty sprzedaży ani zaproszenia do złożenia oferty zakupu papierów wartościowych na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. Papiery wartościowe mogą być oferowane i zbywane na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki po ich zarejestrowaniu zgodnie z amerykańską ustawą o papierach wartościowych z 1933 r. ze zmianami (U.S. Securities Act of 1933, „Amerykańska Ustawa o Papierach Wartościowych”) albo na podstawie wyjątku od obowiązku rejestracyjnego przewidzianego w Amerykańskiej Ustawie o Papierach Wartościowych. Spółka nie zamierza rejestrować żadnej części Oferty w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Niniejszy materiał ani żadna jego kopia nie może być przekazany lub w jakikolwiek sposób przesłany lub udostępniony na terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki.”
Największy wpływ na to, co dzieje się na warszawskiej giełdzie, mają inwestorzy zagraniczni. Warto mieć tego świadomość, jeżeli decydujesz się na zakup akcji.
Ciekawe informacje przyniosła ostatnia publikacja warszawskiej giełdy, dotycząca tego, jacy inwestorzy najczęściej kupują i sprzedają akcje na naszym parkiecie. Okazało się, że w pierwszym półroczu tego roku aż za 51 procent wartości obrotów (a więc sumy kupionych i sprzedanych akcji) na rynku głównym GPW odpowiadali inwestorzy zagraniczni. To przede wszystkim fundusze inwestycyjne, które zwykle są zainteresowane akcjami największych polskich firm.
Dla drobnych inwestorów to dość istotna informacja. Uświadamia bowiem, że polska giełda nie działa w oderwaniu od zagranicznych rynków. Duzi, zagraniczni inwestorzy są u nas obecni i to od nich w ogromnej mierze zależy to, czy kusy akcji spółek będą szły w górę czy w dół. Dlatego też często zdarza się, że bez wyraźnego powodu akcje i indeksy spadają, bo tak samo dzieje się na parkietach w Europie Zachodniej bądź w USA.
Na drugim miejscu w takim zestawieniu znajdują się tzw. krajowi inwestorzy instytucjonalni, którzy w pierwszym półroczu odpowiadali za 37 procent obrotów. Pod taką nazwą kryją się np. nasze rodzime fundusze inwestycyjne, a także fundusze emerytalne. Warto pamiętać o tym, że nawet jeżeli nie posiadacz akcji bezpośrednio, to sytuacja na giełdzie może cię dotyczyć, bo akcje kupuje fundusz OFE, do którego spływają twoje składki emerytalne. Podobnie jest z funduszami, w których możesz lokować oszczędności, a one wówczas kupują akcje na giełdzie.
Czytaj więcej: Sprawdź, kto odpowiada za prawidłowy przebieg handlu na GPW: tutaj
Drobni gracze jako całość są najmniejszą siłą na giełdzie. Za ich sprawą wymienia się około 12 procent akcji (pod względem wartości obrotu). Warto zauważyć, że to najmniejszy odsetek od czasów, gdy GPW prowadzi statystyki dotyczące udziału poszczególnych grup inwestorów w obrotach.
Czy wiesz, że...
Według danych na koniec lipca kapitalizacja, a więc wartość wszystkich 424 krajowych spółek notowanych na rynku głównym GPW wyniosła 591,7 miliarda złotych. Jeżeli dołożyły do nich spółki zagraniczne, to otrzymamy łącznie 476 firm o wartości 1,265 biliona złotych.